Czy można ułożyć papę na dachu skośnym?
Rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego ma duże znaczenie dla wyglądu budynku, a przede wszystkim stopnia, w jakim będzie on zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. W wielu przypadkach trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko parametry użytkowe danego materiału, ale również jego cenę i zakres prac niezbędnych do jego ułożenia. Jednym z tańszych, a zarazem stosunkowo trwałych pokryć, które jedynie w niewielkim stopniu obciążają całą konstrukcję, są papy. W Poznaniu można je znaleźć w szerokim wyborze w ofercie hurtowni Pimar. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o papie i sprawdźmy, gdzie można ją zastosować.
Czym jest papa?
Papa dachowa to materiał kompozytowy, który składa się z tkaniny stanowiącej osnowę i odpowiadającej za wytrzymałość mechaniczną, oraz zapewniającej wymaganą elastyczność, oraz dwóch warstw bitumicznych. Dolna służy do związania materiału z podłożem, górna stanowi natomiast warstwę zabezpieczającą przed wodą. Jest ona dodatkowo posypana rozdrobnionym kruszywem bazaltowym, które chroni powierzchnię przed uszkodzeniami, a jednocześnie osłania ją przed promieniami słonecznymi. Zaletą papy jest sposób jej układania – wystarczy podgrzanie jej dolnej powierzchni za pomocą palnika gazowego, by związała się z deskowaniem. Przy używaniu papy trzeba jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich zakładek.
Gdzie można korzystać z papy?
Papa jest materiałem uniwersalnym. Można układać ją zarówno na klasycznych dachach płaskich, jak i na wszelkich rodzajach dachów spadzistych. Do jej wykorzystania konieczne będzie jednak przygotowanie sztywnego poszycia wykonywanego dziś zwykle z płyt drewnopochodnych, a w przypadku dachów płaskich umieszcza się ją na prefabrykatach betonowych stanowiących ich konstrukcję. Papa będzie się też sprawdzała jako zabezpieczenie przeciw podciąganiu wody w przypadku fundamentów.