Do czego służy komunikacja dachowa?
Dach jest częścią konstrukcji budynku, która ogranicza go od góry i zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, promieniowaniem ultrafioletowym oraz hałasem. To również element, który może wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła. Pokrycie dachu stanowią najczęściej dachówki, deski, blacha lub blachodachówka. Pokryciem dachu jest również komunikacja dachowa, bez której dach nie spełni zakładanej funkcji. Do czego służy komunikacja dachowa i co wchodzi w jej skład?
Komunikacja dachowa – obowiązek, czy wybór?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, nie ma powszechnego obowiązku stosowania na dachach komunikacji dachowej. Muszą o nią zadbać posiadacze domów, których dachy charakteryzują się 25-procentowym lub większym spadkiem oraz ci, których dachy pokryte są łamliwymi i kruchymi materiałami. Pomimo braku obowiązku zamontowania systemu komunikacji dachowej, warto w niego zainwestować. Dlaczego? Zimą, gdy powierzchnia dachu jest oblodzona i śliska, brak komunikacji może uniemożliwić dokonanie niezbędnych napraw komina lub poszycia dachowego. A to oznacza spore problemy dla użytkowników budynku.
Wykorzystanie elementów komunikacji dachowej
Komunikacja dachowa to system elementów stosowanych na dachu, które ułatwiają poruszanie się podczas przeprowadzanych prac kominiarskich. Należą do nich krótkie i długie ławy kominiarskie, stopnie kominiarskie, a także drabina oraz wyłazy dachowe. Komunikacja dachowa wymaga dopasowania do poszczególnego rodzaju pokrycia, a następnie montowana jest za pomocą śrub oraz łączników. System wykorzystywany jest również podczas wykonywania napraw poszycia oraz przy przeprowadzaniu obowiązkowych przeglądów komina. Ponadto z elementów komunikacji dachowej korzystać mogą ekipy montujące panele fotowoltaiczne, anteny satelitarne oraz specjaliści odśnieżający dachy.