Jak zadasza się domy położone w obszarach górskich?
Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy powinien być dobrze dostosowany nie tylko do swej funkcji i potrzeb użytkowników, ale również do warunków panujących w miejscu, gdzie ma zostać wzniesiony. Dotyczy to zwłaszcza rejonów, gdzie trzeba się liczyć z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych np. na terenach podgórskich i górskich. Zwracanie uwagi na uwarunkowania lokalne ma szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji więźby dachowej oraz planowanego rodzaju pokrycia dachowego. W Poznaniu materiały do wykonywania prac dekarskich można znaleźć w ofercie firmy PIMAR. Przekonajmy się, jaka jest specyfika miejsc położonych w górach i sprawdźmy, jakie rozwiązania stosuje się tam najczęściej, jeżeli chodzi o dachy.
Co trzeba wiedzieć o dachach na obszarach górskich?
Rodzaj zastosowanego w budynku pokrycia dachowego ma duże znaczenie dla estetyki i funkcjonalności obiektu, jednak równie ważna okaże się konstrukcja więźby dachowej, która przesądza nie tylko o wielkości powierzchni użytkowej dostępnej na najwyższych kondygnacjach, ale również o tym, jak całość poradzi sobie z warunkami zewnętrznymi. Na terenach położonych w okolicach podgórskich i górskich istotna będzie zwłaszcza odporność na napór wiatru i jego siłę ssącą, a także dobre znoszenie intensywnych opadów deszczu i śniegu. W tym przypadku szczególne znaczenie będzie miało nachylenie połaci, które powinno być na tyle duże, by masa zalegającego śniegu lub lodu nie obciążała dachu. W tym celu w planach zagospodarowania przestrzennego lub wydawanych warunkach zabudowy znajdują się wymogi zastosowania na dachu dużego spadku.
Jakich pokryć dachowych używa się na terenach górskich?
Rodzaj materiału pokryciowego musi być dobierany do typu i konstrukcji więźby, ponieważ nie wszystkie rozwiązania będą sprawdzały się przy znacznym spadku. Do najpopularniejszych opcji należy stosowanie blachy dachowej, którą na ogół układa się na rąbek stojący. Nieco rzadziej sięga się po blachodachówkę. Chętnie wybierane są gonty drewniane, które doskonale wpisują się w styl budownictwa regionalnego np. na Podhalu. Używane są też dachówki ceramiczne i betonowe.