Ocieplenie nakrokwiowe dachów
Prawidłowo wykonane ocieplenie dachu pozwala w dużym stopniu ograniczyć straty ciepła dotyczące całego budynku oraz umożliwia uzyskanie powierzchni użytkowej na poddaszu, którą można wykorzystać w dowolnym celu. Standardową i stosowaną od dawna procedurą montażu materiałów ociepleniowych stało się ich umieszczanie od strony wewnętrznej dachu, określane jako tak zwana izolacja podkrokwiowa.
Jednak od pewnego czasu w naszym kraju staje się popularna również inna metoda, która szeroko stosowana jest w Europie Zachodniej. Chodzi tu o izolację nakrokwiową dachów skośnych, która wprawdzie wymaga większego nakładu pracy niż tradycyjne techniki ociepleń, jednak wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością, ponieważ tworzy szczelną warstwę chroniącą budynek przed uciekaniem ciepła na zewnątrz.
Nowoczesny rodzaj termoizolacji
Ocieplenia nakrokwiowe można wykonywać zarówno podczas budowy budynku, jak i w związku z remontem dachu, jednak wtedy należy skonsultować się z architektem, aby ocenił, czy więźba dachowa uniesie dodatkowy ciężar pochodzący od elementów termoizolacyjnych. Zależnie od preferencji do tego typu ocieplenia wykorzystuje się płyty termoizolacyjne z poliuretanu, utwardzonego styropianu albo wełny mineralnej. Każdy z tych materiałów wiąże się z trochę innym sposobem montażu, dlatego warto powierzyć go doświadczonej ekipie wykonawczej.
Tego typu ocieplenie jest szczególnie korzystne, gdy chcemy je wykonać dla już zagospodarowanego użytkowo poddasza, ponieważ nie wymaga ingerowania w przestrzeń mieszkalną, lecz odbywa się jedynie od strony zewnętrznej. Dodatkowo nie zmniejsza ono wielkości pomieszczeń poddasza i pozwala na pozostawienie wewnątrz odkrytych elementów więźby dachowej, co stanowić może oryginalną dekorację. Jednocześnie musimy jednak pamiętać, że ocieplenie nakrokwiowe pogrubia dach, a więc trzeba do tego dopasować ościeżnice okien, wymiary podbitki, a także przejścia kominów i anten telewizyjnych.