Wykonanie naroża dachu. Jak to zrobić?
Naroże dachowe to krawędź dachu, która powstaje na przecięciu bocznych połaci pod ostrym kątem. Miejsca łączenia osłania się gąsiorami, które zapewniają wentylację oraz decydują o szczelności dachu. Dzięki temu nie ma ryzyka zawilgocenia elementów konstrukcyjnych i warstwy ocieplenia. Na całej długości naroża montuje się gąsiory podstawowe, a na końcach gąsiory zamyka się zaślepką. Elementy wykończeniowe zawsze dobiera się do rodzaju pokrycia.
Montaż naroży i gąsiorów krok po kroku
Przy narożu krawędziowym ostatnia dachówka lub arkusz blachodachówki docinany jest według skosów. Przy montażu naroża klasycznego z kolei dachówki i arkusze docina się równolegle do linii dachu. Po zamontowaniu naroża należy ułożyć taśmę podgąsiorową. Co ważne, połać przy narożu powinna być dodatkowo wentylowana.
Gąsiory układa się na konstrukcji z łat kalenicowych opartej na wspornikach, którą wbija się lub przykręca do krokwi. Na łatach montuje się specjalne taśmy, które mają zapewnić szczelność i wentylację. Gąsiory układa się na zakład – jeden powinien zachodzić na drugi. Poszczególne elementy łączy się klamrami. Gąsior krańcowy lub zaślepka powinien dokładnie zakrywać dachówkę krawędziową. W górnej części stosuje się trójniki lub czwórniki gąsiorów – w zależności od kształtu dachu.
Skutki błędów montażowych
Obróbki blacharskie i akcesoria dachowe są równie ważne co całe pokrycie, a wszelkie błędy montażowe mogą przyczynić się do przeciekania dachu. Niewłaściwie zamocowane arkusze blachy lub gąsiory mogą odkształcać się pod wpływem różnic temperatury i trwale deformować. Przy montażu pokrycia zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i stosować akcesoria odpowiednie do rodzaju dachu. Źle dopasowane gąsiory i inne elementy pogorszą trwałość i estetykę pokrycia. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi do cięcia blachy.